Osmanlı Kültürünü Yaşatma DerneğiOsmanlı’da AileOSMANLI TEMİZLİĞE AZAMİ DİKKAT EDER

Osmanlı Temizliğe Azami Dikkat Eder

4129 readings

Osmanlı Temizliğe Azami Dikkat Eder

Temizlik, Osmanlı’ya göre îmândan gelirdi.

 

1655’de İstanbul ve Batı Anadolu’yu gezen Jean de Thevenot, şöyle der:

“Türkler normal boylu, mütenasip vücutlu bir ırktır. Avrupa’da görülen beden kusurları, mesela topallık, hele kamburluk fevkalade azdır. Dilimizdeki (Fransızca) ‘Türk gibi kuvvetli’ meseli boş yere söylenmemiştir. Sıhhatli, kuvvetli, uzun ömürlü insanlardır. Az hasta olurlar. Hastalarına evlerinde çok ihtimamla bakarlar. Oburluk etmez, ölçülü yer, bir öğünde çok çeşitli şeyler yemezler, sık sık yıkanırlar, şarabı nadiren içerler. Avrupa’daki birçok hastalık, mesela böbrek taşı, meçhuldür”

 

“Türklerin tuvaletleri çok temizdir.” (Miranda)

 

“Türkler dünya’nın en temiz insanlarıdır.” (Belon)

 

“Yemekten önce ve sonra mutlaka ellerini ve ağızlarını yıkarlar.” (Ricaut)

 

“Türk mutfağı çok temizdir. En küçük bir kire tahammülleri yoktur. Sofra takımları temizlikten parıldar.”(Tavernier, 1678)

 

“Avrupa’nın büyük bir tek şehrinde tesadüf edilen sakat, biçimsiz insanların yekununa bütün Türk İmparatorluğu’nda tesadüf etmedim. Az yerler, çok yıkanırlar. Sanıyorum bu yüzden az hastalanırlar. Kadınları uzun etekleriyle boylu boslu, adeta muhteşem görünürler.” (Le Bruyn, 1732)

 

“En yoksul bir Türk köylüsünün evinin temizliği hayrete şayandır. Türk hastaneleri, Avrupa hastanelerinden çok daha temizdir. Türkler bu hayatı asırlardan beri yaşıyorlar. Bizde ise temizlik yarım asır önce başlayabilmiştir.” (Dr.A.Brayer, 1836)

 

“Yere tükürmek bir Frenk âdetidir ve Türklerce hayret mevzuudur, zira Türk, mendilini kullanır.” (Cevdet)

Share

 

Osmanlı

Osmanlı mûsikîsi

Osmanlı mûsikîsi, Osmanlı saray veya halk müzisyenlerinin askerî, dini, klâsik ve folklorik türlerde ürettiği ve toplumun her kesiminde kullanılmış bir sanattır.

Devamı

Osmanlı sanatı

Osmanlı sanatının kaynağını hep İslam‘dan aldı. Osmanlı sanatı deyince aklıma gelen Osmanlı mimarisi ve o mimarideki insan hizmetine sunulmak için yapılmış...

Devamı