OSMAN GAZİ’NİN YEĞENİ BAY HOCA

5267 readings

OSMAN GAZİ’NİN YEĞENİ BAY HOCA

 Bizans tekfurlarına yapacağı zorlu bir seferde, Osman Gazi’nin, yeğeni Bay Hoca koşarak geldi.

- Amca, bir sefere çıkacağınızı duydum, doğru mu? dedi.

Osman Gazi:

- Yeğenim, sefer bizim ilk yaptığımız bir şey değil, hele sen niyetini söyle! dedi.

Bay Hoca :

- Ne olur Efendim, beni de yanında sefere, cihada götür, diye yalvarınca.

 Osman Gazi:

- Sen daha küçüksün, henüz bıyıkların terlememiş, dedi.

Bay Hoca:

- Hayır, ben büyüdüm. Artık cihada gidebilirim. Annem beni beşikte sallarken, cihad türkü ve ninnileri ile büyütmedi mi? Benim oğlum büyüyecek cihad edecek, İstanbul’u fethedecek diye beşiğimi sallamadı mı? Siz bana tahta kılıçlarla kılıç kullanmasını, cihad etmesini öğretmediniz mi? Artık ben beşikten kalkalı çok oldu. Tahta kılıç kullanma yaşını çoktan aştım. Ne olur Efendim, beni de yanına al, beni de cihada götür,  dedi

Osman Gazi tereddütlü davranınca yeğeni:

 - Eğer beni yanına almazsan, etrafa yaygara yayar, ‘Osman Gazi yeğenine torpil geçiyor, rahatlatmak için sefere götürmüyor’ der seni mahcup ederim, diye cevapladı.

Bunu duyan Osman Gazi:

- Öyle ise yanımdan kopmaca yok, şimdi git, büyüklerinin duasını al, ellerinden öp. Seni aldım. Deyince, dünyalar yeğeni Bay Hoca’ya verilmiş kadar mutlu oldu.

 

İlây-ı Kelimetullah aşkı ile Allahû Teâlâ’nın ismini yüceltmek, İslâm dînini yaymak amacının 7’den 70’e her Osmanlı’da yeşermesi ve dal budak sarması…  İşte Osmanlı’yı küçük bir aşiretten koca bir cihan devleti yapan bu ruhtu.

 

 

Share

 

Osmanlı

Osmanlı mûsikîsi

Osmanlı mûsikîsi, Osmanlı saray veya halk müzisyenlerinin askerî, dini, klâsik ve folklorik türlerde ürettiği ve toplumun her kesiminde kullanılmış bir sanattır.

Devamı

Osmanlı sanatı

Osmanlı sanatının kaynağını hep İslam‘dan aldı. Osmanlı sanatı deyince aklıma gelen Osmanlı mimarisi ve o mimarideki insan hizmetine sunulmak için yapılmış...

Devamı