Osmanlı Kültürünü Yaşatma DerneğiFATİH SULTAN MEHMED VE MOLLA GÜRANİ

FATİH SULTAN MEHMED VE MOLLA GÜRANİ

7604 readings

FATİH SULTAN MEHMED VE MOLLA GÜRANİ

 

Fatih çocukluğunda çok yaramazdı. Sultan II. Murad, genç şehzadesinin eğitimi için Molla Yegân, Molla Fenari ve Molla Ayas gibi muhteşem âlimleri düşünüyordu. Ancak bu haşarı şehzâdeyle uğraşmak on medrese yönetmekten zor olacağından, “Acaba onu kim yola getirebilir?” diye düşünürken, gözünde Molla Güranî’nin siması belirdi. Padişah, Molla Güranî Hazretleri’ne Fatih’i eğitimi için yollarken “Eti de senin, kemiği de. O bundan böyle senin oğlun. Var bildiğin gibi işle!” dedi. Molla Güranî Manisa’ya vardığı saatte şehzâdeyi derse çağırdı. Çevredeki herkese, hizmet görenlere bile itibar ederken, geleceğin sultanını görmezden geliyordu! Talebesine sıradan biri gibi davranarak, “Otur!” dedi, sonra “Hayır oraya değil, şuraya!” diye ikaz etti. O güne kadar emretmeye alışan şehzade şaşırdı. Belki de hayatında ilk kez diz çökmüştü.

Yine de küçük şehzade Molla Güranî’nin verdiği ödevi tam yapmayınca Molla Güranî kaşlarını çattı, kafasını “olmadı” gibilerden sallayıp, bakışlarıyla azarladı. Fatih ilk defa böyle bir davranışla karşılaştığı için ağlamaklı oldu.

Şehzade artık geceleri ödev yapmaya başlayıp, ezberlerini aksatmadı. Daha doğrusu aksatamadı. Ama bir gün geldi ve ilmin tadını aldı. Eski haşarılıklarından uzaklaştı. Çok değil üç beş ay sonra, Fatih bambaşka biriydi. Molla Güranî Fatih’e “Arapça ve Farsça bilmek yetmez. Düşmanlarının da lisanını öğrenmelisin!” dedi. Latince, Sırpça ve Rumca öğretildi. Küçük Mehmed Osmanlıca ve Fransızca da olmak üzere 7 lisan biliyordu.  Bu lisanları hem konuşup hem de yazıyordu. Molla Güranî lisan eğitimlerinin ardından şehzadeyi İtalyan asıllı Anconal Giriaco’nun önüne oturtup, Avrupa tarihini okuttururdu. Ayrıca aritmetiği, geometriyi, astronomiyi öğretti. Ufkunu açarak, inanç ve ideal aşıladı. Bir ara Manisa’ya gelen Sultan Murad, oğlunu tanıyamadı. Fatih görünüşte bir çocuktu, ama çok olgundu.

 

Share

 

Osmanlı

Osmanlı mûsikîsi

Osmanlı mûsikîsi, Osmanlı saray veya halk müzisyenlerinin askerî, dini, klâsik ve folklorik türlerde ürettiği ve toplumun her kesiminde kullanılmış bir sanattır.

Devamı

Osmanlı sanatı

Osmanlı sanatının kaynağını hep İslam‘dan aldı. Osmanlı sanatı deyince aklıma gelen Osmanlı mimarisi ve o mimarideki insan hizmetine sunulmak için yapılmış...

Devamı